Z czym się wiąże sport

Kontuzje

Nie tylko zawodowe i pełne poświęceń podejście do sportu wiąże się z ryzykiem częstego łapania kontuzji. W świecie zakontraktowanych sportowców kontuzje zdarzają się codziennie i media nawet nie wiedzą o drobnych urazach zawodników. Niekiedy trenerzy wręcz na siłę manipulują takimi informacjami, sądząc że przeciwnik przypuszczający, że nasz skład jest niepełny lub właśnie optymalny, zastosuje zupełnie inną taktykę, niż planował. Media ogólnoświatowe podążają za sportowcami nie opuszczając ich na krok, więc o najbardziej spektakularnych kontuzjach można dowiedzieć się z mediów już w kilka godzin po ich stwierdzeniu. Niestety niekiedy kontuzje bywają tak poważne, że mocno komplikują ścieżki kariery. Znane są przykłady piłkarzy, którzy u progu swojej kariery musieli przejść liczne operacje i już nigdy nie powrócili do jakości gry sprzed kontuzji. Fakt, że to zmora dla zawodowców nie powinien osłabiać czujności amatorów. Przy rekreacyjnym i weekendowym podejściu do treningów kontuzyjność może być jeszcze większa niż u rozgrzanych zawodowców.

 

Trener

Wydawać by się mogło, że silny zawodnik to taki, który bez względu na wydarzenia dookoła będzie w stanie zrealizować swoje plany i działać z pełną dowolnością na całym boisku. Niestety nawet największe gwiazdy footballu bardzo często schodzą z boiska zupełnie zirytowane, ponieważ nie udało im się zaprezentować nic. Nieraz zespół rywali gra tak dobrze jako kolektyw, że największy gwiazdor rozegrania nie ma możliwości nawet otrzymać piłki. To wszystko dowodzi, że w piłce nożnej najważniejszy jest zespół, a w zespole najważniejsza jest głowa, którą w klubie piłkarskim jest trener. Zrozumienie podstawowych założeń taktycznych i strategicznych to nie tylko rozrysowanie swoim zawodnikom na tablicy przed meczem wariantów rozegrania. Ważne jest wpojenie swoim podopiecznym wiedzy na temat wszystkich podstaw strategii. Trenerzy bowiem często się zmieniają, a podstawy ustawienia czy strategii piłkarskiej pozostają te same. A ich zrozumienie jest o tyle ważne, że bez taktycznego przygotowania zespół nie funkcjonuje jako całość.

Trener jest nieodzownym elementem każdej drużyny sportowej. On ustala pewne strategie, na podstawie których ma ona grać i najczęściej dzięki temu doprowadza ją do zwycięstwa. Podpowiada również poszczególnym zawodnikom, jakie błędy popełnili w danej akcji na boisku czy też, co powinni oni poprawić. Są osoby, które maja swojego osobistego trenera, jak przykładowo bokserzy, lub też gwiazdy filmowe zatrudniają ich, aby nauczyli oni je odpowiednio się poruszać, czy też po prostu pomogli im spalić kilka kalorii i tym samym zrzucić parę, nie zawsze zbędnych kilogramów. Trener doskonale wie, co robi i jak doprowadzić daną drużynę do zwycięstwa. Najczęściej zostają nimi osoby, które w młodości same były sportowcami, nie zawsze jednak tak jest. Trenerzy muszą dobrze poznać swoich podopiecznych, ich możliwości fitness oraz mocne strony, aby wykorzystać to przy przeciwniku. Podczas meczu mają oni uprawnienie do zwołania kilkunastosekundowej przerwy, aby dać jakieś wskazówki podopiecznym, gdy nie radzą sobie z jakąś akcją.

 

Sport

Sport jest bez zwątpienia jedną z najbardziej interesujących dyscyplin, w jakich udział może brać dosłownie każdy zainteresowany. W sporcie jednak trzeba być zupełnie zdrowym, nie można mieć na koncie żadnych chorób, ani też ograniczeń odnośnie tego ile można przebiec. Regularne uprawianie sportów, pozwala na pełne zaangażowanie się w interesujące życie, jakie jest w pełni zdrowe. Sport można oglądać w telewizji, podczas odpoczynku, jednakże nie wolno zapominać, że oglądając programy fitness niczego się nie nauczymy, a tym samym nie uda się w ten sposób zrzucić zbędnych kilogramów. Wypoczynek czynny pozwala na stanie się choćby dla samych siebie wyjątkowym człowiekiem, można zyskać interesującą figurę, a tym samym bardzo wzmocnić organizm. Ponadto poprawić się może krążenie w naszych żyłach, a tym samym nasze samopoczucie. Wiadomo, że jeśli coś się dobrze układa, wtedy odnosi się to do całości organizmu. Sport pozwala nam na bycie ludźmi w pełni umięśnionymi, a tym samym zadowolonymi z życia.

Trening jest to forma przygotowania się do danego sportu. Im więcej się ćwiczy dana dyscyplinę tym lepiej ona wychodzi. Dotyczy to każdej dziedziny sportowej w której liczą się dobre wyniki oraz dobry czas. Treningi przygotowują zawodnika do zawodów które mają dla niego ogromne znaczenie. Kiedy zbliżają się ważne mistrzostwa wtedy treningi mogą zajmować nawet kilkanaście godzin dziennie. Zawodnik wtedy musi być sprawny i fizycznie i psychicznie. Treningi można wykonywać samemu jak również pod okiem trenera. Wszystkie ćwiczenia są odpowiednio do siebie dopasowane co pozwala na utrzymanie siły fizycznej przez wiele godzin. Najtrudniej jest zacząć treningi ponieważ człowiek nie jest przyzwyczajony do takich zajęć. Jest to kwestia czasu ponieważ musi wejść w nawyk. Treningiem mogą być ćwiczenia fizyczne, bieganie, pływanie, konkretne sporty jak również odprężanie się po całym dniu wysiłku. We współczesnym świecie sportu zawodnicy wiedzą że zarówno naprężenie mięśni jak i ich odprężanie ma duże znaczenie.